کارخانه تولیدی سبزی خشک بسته بندی

کارخانه تولیدی سبزی خشک بسته بندی در استان‌های مختلف کشور وجود دارند که سبزی خشک را به صورت بسته بندی و فله ای به تمام مراکز خرید و فروش ارسال می کنند .اکثر مراکز خرید سبزی خشک را اغلب به صورت فله می‌گیرند، بعد خودشان آن را بسته بندی کرده نام برند خود را روی آن ثبت می نمایند.

امروزه به علت مشغله زیاد مردم و کمبود وقت دیگر مثل گذشته سبزی را به صورت سنتی خشک نمی کنند .در حال حاضر به دلیل تقاضای زیاد بازار سبزی خشک ،تولیدکنندگان را بر آن داشته تا با کمک دستگاه های صنعتی، سبزیجات تازه را دسته بندی و بعد از مراحل شستشو آن ها را درون دستگاه ریخته و کاملاً خشک کنند جالب اینجاست که کارخانه های تولید سبزی خشک برای اینکه محصول فوق تمیزتر و بهداشتی تر به بازار عرضه شود، سبزی را در بسته های ۱۰۰ تا ۱۸۰ گرمی بسته بندی می کنند تا خریدار بتواند نسبت به نوع سبزی و بهداشتی بودن آن اطمینان حاصل نماید.

اصولاً بر روی بسته‌بندی مواردی لیبل زده می شود این موارد عبارتند از:
نوع سبزی
تاریخ تولید
تاریخ انقضا
سیب سلامت
استانداردهای بهداشتی
اسم برند
وزن سبزی خشک

همه مراحل از تولید تا بسته بندی سبزی خشک در کار خانه

همه مراحل از تولید تا بسته بندی سبزی خشک در کار خانه

شرایط انتقال و نگهداری سبزی ها

سبزی ها به واسطه مقدار بالای رطوبت به سرعت فاسد شده و بافت آن تخریب می شود بنابراین باید در کوتاه ترین زمان ممکن پس از برداشت، جهت فرآوری به کارخانه تولید سبزی خشک حمل شوند. به همین علت بهتر است برداشت سبزی در صبح یا عصر، هنگام خنکی هوا صورت بگیرد زیرا در این وقت عطر و طعم بهتری دارند.همچنین اگر برداشت  سبزی ها دیرتر از موقع انجام گیرد، آب خود را از دست داده و بافت سفت می شود.

مرحله تمیز کردن و شستشو

مرحله بعدی نوبت به شستشوی سبزی ها می رسد که در حوضچه های پر آب و در سه مرحله خیساندن ،شست و شوی ثانویه و آبکشی، انجام می شود. عمل خیساندن حداکثر ۲ ساعت طول می کشد،سپس سبزی ها را ضدعفونی می کنند به همین دلیل پرکلرین به آب اضافه می کنند، این مرحله به منظور حذف باقیمانده کلر و یا ناخالصی های احتمالی موجود روی سبزی ها انجام می شود ،پس از اتمام آبکشی با آب اضافی سبزی ها ،به وسیله سانتریفیوژ یا نوار نقاله مشبک حذف می شود.

مرحله خرد کردن سبزی ها

مرحله بعدی خرد کردن سبزی  ها است عملیات خرد کردن در دستگاه سبزی خردکن انجام می گیرد .هدف این مرحله کاهش زمان خشک کردن و تسریع خارج شدن  آب از سبزی است.

مرحله خشک کردن سبزی ها

مرحله بعدی خشک کردن سبزیها است این دستگاه تیغه های تیزی دارد ،که سبزی را به قطعات مناسب خرد می کند، البته باید قبلاً عملیات آنزیم بری انجام شود. هدف از آنزیم بری جلوگیری از قهوه ای شدن آنزیمی و نیز نرم شدن بافت به منظور تسهیل عملیات خشک کردن است. برای این کار از دو روش استفاده می کنند

۱-روش حرارتی از بخار آب یا آب جوش

۲ روش غیر حرارتی از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود

درجه بندی سبزی های خشک شده

در این مرحله از خط تولید سبزی خشک می توان از خشک کن های آفتابی ،کابینتی ،تونلی، استفاده کرد .در خشک کن کابینتی، سبزیها با ضخامت معین روی سینی های خشک کن  ریخته شده و با استفاده از هوای داغ حداکثر رطوبت آن به ۷ درصد می‌رسد. سبزی ها پس از خشک شدن باید درجه بندی شوند .کیفیت محصول به مواردی مانند

یکنواختی خشک شدن

به عدم وجود ناخالصی

اندازه قطعات خشک شده

رنگ عطر و بو بستگی دارد

مرحله فرمولاسیون

در غذاهای مختلف از سبزی ترکیبی استفاده می شود. زمانی که سبزی در مرحله خشک کردن قرار میگیرند به صورت مجزا از هم خشک میشوند بنابراین لازم است در مرحله فرمولاسیون و در انتهای عملیات خشک کردن ،سبزی ها با نسبت معینی با یکدیگر مخلوط شوند سبزی ترکیبی مانند:
الف- قورمه سبزی: تره ،جعفری ،گشنیز،مقداری شنبلیله

ب- کوکو سبزی و سبزی پلو :شوید، تره ،جعفری

ج- سبزی آش :تره، جعفری، اسفناج

مرحله بسته بندی سبزی خشک

مرحله  بعدی بسته بندی سبزی خشک است زیرا سریع رطوبت می گیرند .بنابراین

بسته بندی نسبت به رطوبت باید نفوذ ناپذیر باشد

۲- بسته بندی باید در مقابل خروج عطر و بو نیز مقاوم بوده و محصول را در برابر نور نیز محافظت کند

۳- نگهداری محصول تحت گاز ازت سبب بهبود شرایط نگهداری و افزایش زمان ماندگاری محصول خشک شده می شود

۴- بسته بندی ها باید نشانه گذاری مطابق استاندارد ملی ایران انجام شود از آنجایی که بسته‌بندی پلیمری تقریبا تجزیه ناپذیر است و برای قرن ها در طبیعت باقی می مانند بنابراین توجه به سوی بسته‌بندی‌هایی با پایه طبیعی معطوف شده است ،زیرا این بسته بندی ها به سهولت به چرخه مواد در طبیعت باز می گردند.

مرحله انبارش سبزی های خشک

سبزی های خشک باید در انبار های سرپوشیده و دور از نور آفتاب، باران و همچنین گرمای زیاد، نگهداری شوند .این انبارها باید خشک و بدون بوی نامطبوع باشند و سبزی‌ها را در برابر ورود حشرات و جانوران موذی محافظت کنند.

در انبارها کنترل دما و رطوبت نسبی دمای هوای انبار نباید زیاد نوسان داشته باشد زیرا هنگامی که در شب دمای هوا کاهش می یابد رطوبت هوا روی سطح بسته ها کندانس شده، سبب خراب شدن آنها می‌شود و ممکن است بسته ها کپک بزنند ،در نهایت سبزیها باید از نظر رنگ و بو مورد بررسی قرار گیرند. هیچگونه بوی خارجی ناشی از تخمیر بوهای غیر طبیعی نداشته باشند، علاوه بر آن محصول نهایی باید از جهت درصد مواد خارجی ،میزان رطوبت، خاکستر و نیز آزمون های میکروبی مورد بررسی قرار گیرد.

سایت معتبر سبزی خشک

سایت معتبر سبزی خشک

 

امروزه خرید و فروش از طریق سفارش آنلاین امکان پذیر است به طوری که می توان این محصول را با کمترین هزینه سفارش داد و خریداری نمود .سبزی  های خشک در بسته بند ی های شیک و استا ندارد با بهترین کیفیت به فروش میرسد این محصول از بهترین نوع سبزی ارگانیک تهیه شده است که دارای طعم و عطر دلپذیری است این سبزی ها به صورت جداگانه و ترکیبی میباشند:

سبزی خشک ترکیبی شامل انواع مختلف است ،یک نمونه از آن می‌توان به سبزی خشک قورمه اشاره نمود ،که بسیار پرطرفدار است این محصول یکی از معروفترین و پرفروشترین برندهای تولید کننده سبزی در داخل کشور می باشد. فواید و خواص فراوان این محصول باعث شده تا بسیار پر فروش باشد. این کالا از طریق نمایندگی‌های فروش خود و مراکز عمده فروشی به سراسر کشور ارسال می گردد .قیمت این کالا بسیار مناسب است اگر به صورت عمده تهیه شود از تخفیف ویژه ای بر خوردار است.

سایت معتبر سبزی خشک

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.